Organizirali smo drugi Slovenski forum o upravljanju interneta SloIGF

V Ljubljani je potekal drugi Slovenski forum o upravljanju interneta – SloIGF 2017, na katerem so udeleženci razpravljali o aktualnih temah upravljanja interneta. Po mnenju udeležencev je zapiranje interneta grožnja družbenemu napredku, pogoja za ohranitev odprtega in vključujočega interneta pa sta med drugim izobraževanje in zagotavljanje njegove varne uporabe.

Inštitut Digitas • 17. oktober 2017

V Ljubljani je danes potekal drugi Slovenski forum o upravljanju interneta – SloIGF 2017. Udeleženci so razpravljali o aktualnih in perečih temah upravljanja interneta. Po mnenju udeležencev je zapiranje interneta grožnja družbenemu napredku, pogoja za ohranitev odprtega in vključujočega interneta pa sta med drugim izobraževanje in zagotavljanje njegove varne uporabe.

Na letošnjem forumu udeleženci iz gospodarstva, javne uprave, nevladnih organizacij, akademske in tehnične skupnosti ter mednarodnih organizacij razpravljajo o prihodnosti interneta, vplivu tehnologij na družbo, človekovih pravicah na internetu ter o varnosti in zasebnosti. Ključna sporočila udeležencev Slovenskega foruma o upravljanju interneta (SloIGF) bodo posredovana mednarodnemu forumu, ki bo decembra v Ženevi.

Udeležence je uvodoma nagovoril predsednik državnega zbora Milan Brglez, častni pokrovitelj dogodka, ki je poudaril, da forum razume “kot nepogrešljiv prispevek k razpravam o vplivu informacijsko-komunikacijskih tehnologij na sodobno družbo ter položaj posameznika v njej”. Izrazil je željo, da bi zaključki foruma služili kot pomembne usmeritve za odločevalce, ki bodo v prihodnosti vprašanju upravljanja interneta morali nameniti še več pozornosti.

V uvodnem predavanju ob 25-letnici mednarodne organizacije Internet Society (ISOC), ki je glavni sponzor dogodka, pa je spregovoril direktor ISOC za Evropo Frédéric Donck. Ena od groženj na poteh do skupne digitalne prihodnosti je po njegovem mnenju fragmentacija interneta ter ustvarjanje ograjenih vrtičkov. Izzive pa prinašajo tudi nadzorovanje, regulacija, internetna nevtralnost ter krhanje zaupanja v internet, ki povzroča spremembe v obnašanju uporabnikov.

Uvodnemu nagovoru je sledila razprava z naslovom Odprte tehnologije in odprta družba, v nadaljevanju pa se bosta zvrstili tudi razpravi o svobodi govora na internetu ter razprava z naslovom Sobivanje zasebnosti in varnosti v prihodnjem internetu.

SloIGF je namenjen omogočanju in spodbujanju vključujoče, enakopravne in odprte razprave o javnih politikah, povezanih z internetom. Glavna organizatorja foruma sta inštitut za digitalno družbo Digitas in Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes).

SloIGF deluje v okviru Mednarodnega foruma o upravljanju interneta (IGF) pod okriljem Združenih narodov, v katerem potekajo razprave o zadevah, povezanih z upravljanjem interneta. Poleg nacionalnih forumov, kot je SloGIF, so organizirani tudi regionalni forumi. Prihodnji, že četrti regionalni forum o upravljanj interneta za jugovzhodno Evropo bo aprila prihodnje leto gostila Slovenija, so še povedali na današnjem dogodku.

Vir: STAkrog

Več informacij o SloIG 2017: